Odyogramı anlama

folder_openİşitme Kaybı Tanısı

Odyogramı anlama

Bir odyogram işitme kaybının tanılanmasını sağlar. Bunun ne olduğunu, neden önem taşıdığını ve neye karşılık geldiğini öğrenin.

Bu sayfada bulabilecekleriniz

  • Odyogramın ne olduğuna dair bir genel görünüm.
  • Odyogramın size neler ifade edebileceğine dair bilgiler.
  • Odyogramın nelere işaret edebileceğine dair bilgiler.

Odyogram nedir?

İşitme sağlığı uzmanı ile randevunuzun ardından, siz veya çocuğunuz büyük ihtimalle işitme testlerinden geçeceksinizdir. Odyogram bu testlerin sonuçlarını ve sizin ya da çocuğunuzun sesleri ne kadar iyi duyduğunuzu gösteren bir grafiktir. Farklı ses perdelerinde ve frekanslarda işitilen en alçak sesleri gösterir. 

Odyogram, işitme kaybının derecesi ve tipinin tanılanmasının yanı sıra, olası tedavilerin saptanmasına da yardımcı olabilir.

Odyogramın genel görünümü

İşitme sağlığı uzmanınız odyogramınızın üzerinden geçerek her bir sonucun ne anlama geldiğini size açıklayacaktır. Yardımcı olması amacıyla genel bilgiler buradadır:

 

Yukarıdaki grafikte yer alan resimler ve harfler farklı ses seviyesi ve ses perdesi düzeylerindeki normal işitme aralığını temsil eder. Bu aralıklar fısıltı gibi çok alçak seslerden, uçak sesi gibi çok yüksek seslere kadar uzanır.

Bir odyograma baktığınız zaman çeşitli çizgilerin ve simgelerin olduğu bir grafik görürsünüz. Her biri işitmeye dair bir ölçümü temsil eder:

Ses seviyesi ya da yoğunluğu desibel (dB) cinsinden ölçülür; grafiğin üst kısmından alt kısmına kadar işaretlenmiş durumdadır.

Yaprakların hışırtısı gibi alçak sesler grafiğin üst kısmında başlar. Çim biçme makinesi gibi yüksek sesler grafiğin altındaki daha yüksek desibellerde bulunur.

Ses perdesi ya da frekansı, hertz (Hz) cinsinden ölçülür ve soldan sağa işaretlenir.

Her bir dikey çizgi farklı bir ses frekansını ifade eder. Ne kadar sağa gidilirse, ses perdesi o kadar yüksek olur, örneğin: kuş cıvıltısı.

Kırmızı ve mavi çizgiler ve harfler test sonuçlarını ifade eder.

Mavi bir X çizgisi (sol kulak) ve kırmızı bir O çizgi (sağ kulak) hava iletim testlerinizin sonuçlarını ifade eder (Sesin havada iletilirken duyduğunuz seviye; genellikle kulaklıklar kullanılarak ölçülür). Kemik iletim testlerinin sonuçları mavi bir > çizgi (sol kulak) ve kırmızı bir < çizgi (sağ kulak) kullanılarak işaretlenir.

Hava iletim ve kemik iletim testlerinizin sonuçları arasındaki her türlü fark ‘hava-kemik boşluğunu’ ifade eder. Bu boşluk, dış ya da orta kulakta bir sorun olduğu anlamına gelebilir. Hiçbir boşluk olmaması, iç kulakta (kokleada) bir sorun olduğu anlamına gelebilir.

Konuşmaları algılama ve konuşulanları ayırt etme testleri

Konuşmaları algılama ya da konuşulanları ayırt etme testi olarak adlandırılan başka tipteki bir test ne kadar iyi duyabildiğinizi ve normal konuşmaları ne kadar iyi anlayabildiğinizi belirlemek için işitme kalitenizi test eder. Sonuçlar yüzdelik olarak ifade edilir ve odyogramınızda görülebilir.

Sonuçlarınız ne anlama gelmektedir?

Eğer odyogramınızda sorun görünüyorsa işitme sağlığı uzmanınız, işitme kaybının tipini ve derecesini, olası en iyi tedavi seçenekleri ile birlikte açıklayacaktır. Bunun sizi için ne anlama geldiğini anlamak üzere gereken sayıda çok soru sorabilirsiniz.

Related Posts

keyboard_arrow_up