İşitme kaybı türleri ve nedenleri

folder_openİşitme Kaybı Tanısı

İşitme kaybı türleri ve nedenleri

İşitme kaybının tipleri ve nedenleri hakkında daha fazla bilgi edinmek, kendiniz ve sevdikleriniz için doğru kararı alma konusunda kendinize güvenmenizi sağlar.

Bu sayfada bulabilecekleriniz

* İşitme kaybının tipleri ve nedenleri.
* İşitme kaybınızın derecesini öğrenin.
* Olası tedavi seçenekleri.

İşitme kaybı ile ilgili her öykü farklıdır. İşitme kaybınız kulakların birini ya da her ikisini etkileyebilir ve bu iç, orta ya da dış kulaktaki ya da bu yerlerin birkaçındaki bir sorundan ileri gelebilir.

Tipinin ne olduğunu ve nedenini bilmek doğru çözümün bulunmasında fayda sağlayabilir.

İşitme kaybının tipleri

Hafif işitme kaybı

Konuşulanları işitebilirsiniz, ancak fısıltılar ya da ‘sakız’ veya ‘şiş’ gibi sözcüklerin sonundaki sessiz harflere benzer alçak sesleri işitmek zordur.

Orta derece işitme kaybı

Normal bir ses düzeyi ile konuşan başka bir kişinin konuşmasını duyabilirsiniz, ancak onun söylediklerini anlamakta zorluk çekebilirsiniz. Bir cümle içindeki sesli harfleri duyabilir, ancak sessiz harfleri duyamayabilirsiniz. Bu durum bir cümleyi anlamayı neredeyse imkansız kılar.

İleri derece işitme kaybı

Normal bir ses düzeyi ile konuşan bir kişinin konuşmasını az duyabilir ya da hiç duyamayabilirsiniz, sadece bazı yüksek sesleri duyabilirsiniz. Bir otomobilin kornası gibi çok yüksek sesler sizi normal işitme duyusuna sahip bir kişide olduğu gibi irkiltmez.

Çok ileri derece işitme kaybı

Konuşulanları duyamazsınız (sadece çok yüksek sesleri duyabilirsiniz) ve sadece en yüksek perdedeki seslerin titreşimlerini hissedebilirsiniz.

Tags:

Related Posts

Menü