İlk randevunuz

folder_openİşitme Kaybı Tanısı

Bir işitme sağlığı uzmanı sizin veya çocuğunuzun işitme kaybını tedavi etmek için en iyi seçeneklere dair sizi bilgilendirebilir. Sizi nelerin beklediğini öğrenin.

Bu sayfada bulabilecekleriniz

  • İlk ziyaretinizde sizi bekleyenler.
  • İşitme kaybına nasıl tanı konduğu.
  • Tedavi seçeneklerine dair bilgiler.

Beklenmesi gerekenler

Tavsiye ve destek sunabilecek olan bir işitme sağlığı uzmanı hayati önemdedir. Onlar sizin veya çocuğunuzun ihtiyaçları için en uygun seçeneğin işitme cihazı mı yoksa implant mı olduğunu belirlemede uzmandırlar. Yaşamınızı değiştirebilecek en uygun çözümü bulmak.

İşitme uzmanınız, ilk ziyarette tıbbi öykünüze, yakın tarihteki işitme kaybı belirtilerinize ve genel fiziki sağlığınıza dair sorular sorarak ayrıntılı bir vaka öyküsü oluşturabilir.

Muayene gerçekleştirebilir veya planlayabilir ve tanı koymak amacı ile bazı testler yürütebilir.

Kulak muayenesi

İşitme sağlığı uzmanınız büyük ihtimalle sizin veya çocuğunuzun kulaklarına bir otoskop ile bakacaktır. Bu koni şeklindeki aletin ucunda, kulağınızın içindeki fiziki sorunları görebilmesi için bir ışık bulunur.

İşitme testi

İşitme uzmanlarının işitme kaybınızın tipini ve derecesini belirlemek üzere kullandıkları çeşitli testler mevcuttur. Bunlar aşağıdakileri içerir:

Saf ton ses testleri (hava iletim testi)

Bu hava iletim testinde, farklı perdeler ve tonlardaki sesler başa veya kulak içine takılan kulaklıklar yoluyla çalınır. Hasta bir ses duyduğu zaman bunu belirtir. Çocuklar için bu test çoğu zaman, deneyimi eğlenceli kılmak üzere bir oyuna dönüştürülür.

Konuşulanları algılama testi

Bu test saf ton testi ile benzerdir, ancak tonlar yerine sözcükler veya cümleler kullanılır. İşitme sağlığı uzmanının, farklı ses seviyelerinde, konuşulanların ne kadar iyi duyulduğunu ve anlaşıldığını belirlemesine yardımcı olur.

Kemik iletim testi

Bu testte, kemik osilatörü adı verilen bir eklentisi olan bir metal bant, kulağın arkasındaki kemiğe yerleştirilir. Osilatör iç kulağa kemik yoluyla, titreşim aracılığı ile sesler iletir ve iç işitme yolaklarındaki işitme yetisini ölçer.

Sonuçlarınızı alma

İşitme testinin sonuçları genellikle bir odyogram üzerinde kaydedilir. Bu grafikte işitme kaybının derecesi haritada gösterilir. İşitme sağlığı uzmanınız sonuçları size açıklayacaktır.

Tedavi seçeneklerini ele alma

Sonuçlar ne gösterirse göstersin, size veya çocuğunuza yardımcı olmak üzere, çoğu işitme kaybı tipi için tedavi seçeneklerinin mevcut olduğunu unutmayın. İşitme sağlığı uzmanınız size tavsiye verecektir, ancak yaşam tarzı ve yaşamın evresi gibi başka etmenleri de dikkate alın. Tüm seçeneklerin üzerinden geçtikten sonra, kendisi tedavideki sonraki adımı ortaya koyacaktır.

 

Kemik iletimli işitmeyi deneyin

Size veya çocuğunuza iletim tipi işitme kaybı, karma işitme kaybı ya da tek taraflı sağırlık tanısı kondu ise, bir kemik iletimli çözüm ile deneme yapmak mümkündür. İşitme sağlığı uzmanınızdan daha fazla bilgi isteyin.

Related Posts

keyboard_arrow_up