Koklear implant ameliyatı

folder_openİmplant hazırlığı ve prosedürleri

Koklear implant ameliyatı

Kendiniz veya çocuğunuz için koklear implantı kullanma kararı büyük bir karardır. Bu nedenle, ameliyat öncesinde, sırasında ve sonrasında sizi nelerin beklediğini bilmek önem taşır.

 

Bu sayfada bulabilecekleriniz

  • Cerrahların koklear implant ameliyatını nasıl gerçekleştirdiklerinin özeti.
  • Koklear implant operasyonundan sonra iyileşme hakkında bilgiler.

Koklear implant ameliyatı sırasında neler olur?

Tipik olarak genel anestezi uygulanır. Kulağın arkasında az miktarda saç tıraşlanabilir, bunun ardından küçük bir insizyon açılır.

Cerrahınız kulağınızın arkasından az miktardaki bir kemiği alır ve implantı derinin altına yerleştirir. Elektrot nazik biçimde iç kulağın içine yerleştirilir.

Cerrahınız her şeyin yolunda olduğunu doğruladıktan sonra insizyonu kapatır. Çoğu zaman çözünebilir dikişler kullanılır. Böylece, daha sonra dikişlerinizin alınması gerekli olmaz.

Koklear implant operasyonu ne kadar sürer?

Ameliyat genellikle bir ila iki saat sürer. Hastalar aynı gün içinde eve dönebilirler.

Bir koklear implant cerrahından bilgiler

“Neyse ki, günümüzde ameliyatlar çok daha az müdahale içeriyor. Süreleri genellikle sadece bir saat. Dürüst olmak gerekirse, bunu artık küçük bir operasyon olarak görüyorum.”

– Dr David Kelsall, Rocky Mountain Kulak Merkezi, ABD*

Koklear implant operasyonundan sonra iyileşme ne kadar sürer?

Ameliyattan sonra, siz ya da çocuğunuz, anestezinin etkisi geçene kadar iyileşme alanında kalırsınız. Bu birkaç saat sürebilir.

Bu süreçte, implantınızın olduğu alanın etrafında hafif bir baskı veya rahatsızlık hissedebilirsiniz. Sağlık ekibiniz sağlığınızı geri kazandığınızdan emin olduğunda evinize dönebilirsiniz.

Genellikle, pansumanınız operasyondan bir veya iki gün sonra alınabilir. Ek yara bakımı gerekirse size gerekli açıklamalar sunulacaktır.

Ameliyatınızdan birkaç gün sonra normal faaliyetlerinize dönebilirsiniz, ancak implant alanına özel olarak dikkat etmeniz gerekir.

İşitme sağlığı uzmanınız, implantınızın ne zaman açılabileceğini ve ses işlemcisi ile eşleştirilebileceğini size bildirecektir.

 

“Bunun ona ne kadar yarar sağlayacağını bilmek, ameliyat gününde yaşadığımız her korkuya değerdi. Sandığımız kadar da korkutucu değildi.”

– Brian ve Shelly, Cochlear™ Nucleus® Sistemi kullanıcısı Nora’nın ebeveynleri

Related Posts

keyboard_arrow_up