İşitme kaybı günlük yaşamı etkiler

İşitme kaybı günlük yaşamı etkiler

Eğer sizde işitme kaybı olduğunu düşünüyorsanız ya da işitme cihazları artık size fayda sağlamıyorsa yaşlanmanın bu doğal parçasını kabullenmek zorunda değilsiniz.

Bu sayfada bulabilecekleriniz

  • İşitme kaybının günlük yaşam üzerindeki etkisi.
  • Başka kişilerin, işitme tedavisi ile yaşamdan nasıl tekrar keyif aldıklarını öğrenin.
  • İşitme cihazları yeterli olmadığı zaman işitme kaybı konusunda neler yapılabileceği.

İşitme yetisine sahip kişilerin sıradan olarak addettiği birçok günlük ses vardır: yoğun bir yoldaki trafik, kuşların ötüşü, tavadaki yağın cızırtısı ve arkadaşlar ile sohbetler. Bu günlük seslerin kaybedilmesi çoğu zaman büyük bir etkiye neden olur.

Birçok kişi yıllar boyunca işitme kaybı ile yaşar ve başarabileceklerinin sınırlı olduğunu hisseder. Günlük görevler zorlayıcı hale gelebilir; örneğin: yolda karşıdan karşıya geçmek ya da telefonda konuşmak. Etkinliklere ve faaliyetlere katılmamayı tercih edebilirler.1

Bunun sonucunda, sevdikleri ile olan bağı yitirebilir1 ve en çok sevdikleri şeylerden uzak kalabilirler.

Yaşamak istediğiniz hayatı işitme kaybı nedeniyle kaçırdığınızı hissediyorsanız sizin için hala umut vardır.

Sevdiklerinizle sosyalleşme

Diğer kişiler ile etkileşimlerimizin çoğunluğu gürültülü ortamlardadır; örneğin: çocuğun doğum günü partisi ya da arkadaşlarla akşam yemeği. İşitme kaybınız nedeniyle konuşulanları işitmekte çok zorlanıyorsanız, etkinliklerden uzak durarak evde kalmak çoğu zaman daha kolaydır.

İşitme cihazları ile dahi sosyalleşmek zor hale geldi ise yardım isteme vakti gelmiştir.

“… Günün birinde uyandım ve işitemediğimi fark ettim. Ellerimin arasından kayıp gitmişti hayatım… Baha® sayesinde hayatım değişti. Sınıfımı, ailemi ve arkadaşlarımı geri kazandım.” *¹

– Shelly S, Cochlear™ Baha® Sistemi kullanıcısı

Related Posts

keyboard_arrow_up