İşitme duyunuzu aniden kaybetme

İşitme duyunuzu aniden kaybetme

Ani işitme kaybı her yaşta meydana gelebilir. İşitme yetiniz kendi kendine geri gelebilir, ancak birçok kişi tedaviye gereksinim duyar.

Bu sayfada bulabilecekleriniz

  • Ani işitme kaybının belirtileri.
  • Bir kadının ani işitme kaybına dair öyküsü.
  • Daha iyi işitme için sıradaki adımların nasıl atılacağı.

Ani işitme kaybı nedir?

En yaygın olarak sadece bir kulakta olmak üzere, hızlı işitme kaybıdır. Anında ya da birkaç güne yayılan bir süreçte meydana gelebilir. İlaç tedavisi, hastalık veya travma gibi birçok olası nedeni vardır. Bir doktor tarafından kontrol edilmesi önemlidir.

Ani işitme kaybının belirtileri nelerdir?1

  • Sabah uyandığında işitemediğini fark etmek.
  • Telefonda söylenenleri duyamamak.
  • Önce yüksek sesli bir “çat” sesi, ardından işitme duyusunun aniden yitirilmesi.
  • Baş dönmesi ve kulaklarda çınlama.

Ani işitme kaybının yaşamınız üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Aktif bir büyükanne ve mahkeme muhabiri Angie’nin yaşadığı da buydu. Angie, Cochlear™ Baha® Kemik İletimli İmplant Sistem ile işitme yetisini geri kazandıktan sonra, kariyeri ve ailesi ile olan bağlarını yeniden kurdu.

“Son 30 yıldır kesinlikle çok sevdiğim ve kolaylıkla yaptığım işim benim için aniden zorlayıcı ve yorucu hale gelmeye başladı.”*¹

– Angie, Cochlear™ Baha® kullanıcısı

Aniden işitme yetimi kaybedersem ne yapmam gerekir?

Bu durumu göz ardı etmeyin; işitme yetinizin doğal olarak geri geleceğini umarak beklemeyin. Bir doktora görünün. Böylece, durumun sebebi tespit edilebilir ve inme ya da bakteri enfeksiyonu gibi her türlü ciddi hastalık olasılık dışı bırakılabilir. Doktorunuz durumun temelindeki nedeni ilaç tedavisi ile tedavi edebilir.

Ani işitme kaybı nasıl tedavi edilebilir?

Ani işitme kaybından mustarip olan kişilerin yaklaşık yarısı işitme yetilerinin kendiliğinden, genellikle bir ila iki hafta içinde geri geldiğini görmektedir.1

Eğer işitme yetiniz geri gelmezse işitme implantları dahil, her türden işitme çözümü konusunda uzman olan bir işitme sağlığı uzmanı işitme duyunuzu test etmelidir. Uzman size tanı koyarak sizin için en uygun tedaviyi önerebilir.

 

Related Posts

keyboard_arrow_up