Çocuğunuzda işitme kaybı varsa

Çocuğunuzda işitme kaybı varsa

Çocuğunuzda işitme kaybı olduğunu öğrendiyseniz ona yardımcı olmanın birçok yöntemi olduğundan emin olabilirsiniz. 

Bu sayfada bulabilecekleriniz

  • Bir ailenin işitme kaybının üstesinden gelme öyküsü.
  • İşitme kaybı ile ilgili gerçekler ve rakamlar.
  • Çocuğunuzda işitme kaybı varsa yapılması gerekenler.

Eğer size çocuğunuzda işitme kaybı olduğu söylendiyse aklınız başınızdan gidebilir. Bu normaldir. Böylesi bir habere tepki vermenin doğru bir yolu yoktur. O nedenle, kendinize zaman tanıyın ve ailenizin ve arkadaşlarınızın sevgisi ve yardımından destek alın.

Kendinizi yalnız hissedebilirsiniz, ancak sizin durumunuzu yaşamış olan birçok anne-baba vardır. Dünya çapında yaklaşık 34 milyon çocuk, işitme kaybı yaşamaktadır1 ve her 1.000 bebekten beşi işitme kaybı ile dünyaya gelir veya dünyaya geldikten kısa süre işitme yetilerini yitirir.

“Kızım gerçekte ilk olarak işitmeye başladığında o anı yaşamak inanılmaz bir duyguydu. Kıpırdamadan durdu, bana baktı, yüzünde kocaman bir gülümseme belirdi ve kahkaha attı! Daha önce hiç o şekilde kahkaha atmamıştı.”*¹

– Eva, Cochlear™ Nucleus® kullanıcısı Teresa’nın annesi

Yalnız değilsiniz

Dünyanın dört yanından işitme kaybı ile ilgili bilgiler edinmek için Dünya Sağlık Örgütü’nün Sağırlıkla ilgili 10 gerçek belgesini okuyun. 

İşitme kaybı olan çocuklar için umut 

Doğru çözüm, işitme kaybı olan çocukların sesler, sohbet, kahkaha ve müzik ile dolu bir yaşamdan keyif almalarını mümkün kılar. Çok ileri işitme kaybı ile dünyaya gelen çocuklar dahi, karma okullarda kendilerine güvenerek eğitim alabilir, en sevdikleri şarkılarla dans edebilir ve “Seni seviyorum” demenizi işitebilirler.

Çocuğunuz için var olan seçenekleri araştırmak, olası en iyi sonucu elde etmede ilk adımdır. En iyi kararı alacağınız konusunda kendinize güvenin, çünkü çocuğunuzu sizin kadar hiç kimse sevemez.

Eğer çocuğumda işitme kaybı varsa ne yapabilirim?

Mümkün olduğunca fazla bilgi edinin. Cochlear dünyanın dört yanındaki çocuklara neredeyse 40 yıldır yardımcı olan, geniş bir dizi işitme çözümü sunmaktadır. Size ihtiyacınız olan bilgileri sunabiliriz.

Hazır olduğunuz zaman, sizi yaşadıklarınızı yaşamış olan ve kendinizi nasıl hissettiğinizi anlayan başka anne-babalar ile temasa geçirebiliriz.

 

Related Posts

keyboard_arrow_up